Meniu Uždaryti

Finansinio raštingumo ir profesijų vartus atvėrė Kaziukas

Ugdyti verslumo, finansinio raštingumo įgūdžius, pažinti profesijų pasaulį – toks buvo neseniai vykusių Gargždų „Minijos“ progimnazijos etnokultūros ir finansinio raštingumo pamokų „Derėkis, nes žodis nekainuoja“ tikslas. Netradicinio ugdymo dieną vainikavo šurmuliavusi ir iš kartos į kartą perduodama Kaziuko mugė, kurioje pačiais gardžiausiais pyragais, riestainiais, išskirtiniais rankdarbiais prekiavo progimnazijos pradinių klasių mokiniai.

Pamokas vedė tėvai

Pirmoji pamoka buvo skirta finansinio raštingumo įgūdžiams stiprinti. „Neatsitiktinai tądien pildėme „Lietuvos Junior Achievement“ pirmokų finansinio raštingumo programos „Aš pats“ dienoraščius ir atlikome įvairias smagias užduotis“, – sakė 1e klasės vadovė Roma Litvinaitė. Klaipėdos rajono savivaldybė bendradarbiauja su „Lietuvos Junior Achievement“, dėl to yra prieinamos įvairios priemonės, kurios padeda ugdyti net pačių mažiausiųjų finansinį raštingumą.

Per antrąją pamoką pradinėse klasėse lankėsi ugdytinių tėvai, kurie pristatė pačias įvairiausias profesijas. 1a klasės mokiniai susipažino su investuotojo profesija, kurią pristatė Edgaras Stirbys. 1b klasėje apsilankė slaugytojos darbą pristačiusi Vidmantė Jonauskienė. Ji pateikė teorinių žinių ir praktiškai pademonstravo slaugytojos pareigas. Vaikams patiko išbandyti priemones, įrankius, su kuriais dirba slaugytojos, dalyvauti praktiniuose užsiėmimuose. Buvo daug klegesio, linksmų emocijų. 1c klasėje tądien svečiavosi ir Beatričės mama, UAB „Gerduva“ personalo vadovė Ieva Radvilienė, ir Martyno mama Sigita Bučnytė, Gargždų krašto muziejaus direktorė, kuri atskleidė darbo muziejuje užkulisius. 1d klasė virto kone grožio salonu, mat čia apsilankė ir manikiūrininkės darbo niuansus atskleidė Urtės mama Rima Paulauskienė. O 1e klasės mokiniai sužinojo, kaip gaminami ledai ir ką veikia buhalteris, nes čia apsilankė ir apie savo darbą papasakojo AB „Klaipėdos pienas“ buhaltere dirbanti mama Alvyda Kareivienė. Kiekvieno vaiko laukė ir saldus siurprizas. Pirmokus labai sudomino ir kitos mamos Aleftinos Rudienės apsilankymas, kuri papasakojo apie darbo prekybos centre specifiką. Istorijos apie vagystę, prekių saugojimą sandėliuose ir kitą nematomą parduotuvės darbuotojų darbą vaikai ypač atidžiai klausėsi. 4d klasėje lankėsi Majos tėtis Donatas Pupienis – geografas, hidrologas, fizinių mokslų daktaras, docentas. Taip pat atvyko Aurėjos Močiutė Janina Vaičiuvienė, kuri pasidalijo patirtimi apie lopšelio-darželio ūkvedės darbą.

Įspūdžių – su kaupu

Antrokų svečiai taip pat nepaliko abejingų. 2a klasėje apsilankė banko darbuotojas Robertas Leskauskas, renginių vedėjas Jonas Ruginis. 2c klasės  pamokoje dalyvavo Marius Norvilas, autoelektrikas. 2d klasės ugdytinio tėtis Aurimas Šlušnys pristatė futbolo trenerio profesiją. 2e svečiavosi psichologė Giedrė Martinkienė.

3b klasės mokiniai turėjo galimybę susipažinti su policininko darbu, mat čia pamoką vedė Klaipėdos rajono policijos pareigūnė, Manto mama Jurgita Spudienė. 3c klasėje apsilankė Mantas Ringys, kuris labai įdomiai ir originaliai pristatė direktoriaus profesiją laivų remonto ir metalo konstrukcijos įmonėje. 3d klasėje madingiausių ir populiariausių šukuosenų tendencijas atskleidė kirpėjos profesiją pristačiusi Vita Skuodienė. 3e klasėje apie geodezininko darbą papasakojo Robertas Krauleidis.

Per etnokultūros ir finansinio raštingumo pamokas 4a klasė vykdė projektinę veiklą „Sėju, auginu ir stebiu“. Susipažino su verslo pradmenimis ir planais, kuriuos pristatė Asta Pilipuitienė, žaidimų centro „Kūlverstukų šalis“ direktorė.

4b klasėje svečiavosi karjeros specialistė Agnė Adomaitė. Ji mokinius supažindino su žurnalistikos specialybe. 4c klasės mokiniai lankėsi Klaipėdos rajono policijos komisariate, kur buvo supažindinti su policijos pareigūnų darbu. Vaikai turėjo galimybę pamatyti, kaip kamerų pagalba stebimas miestas, pabuvoti laikino sulaikymo kamerose. Mokiniams buvo galimybė pasimatuoti neperšaunamas liemenes, susirakinti antrankiais, nusitaikyti šaunamuoju ginklu, išbandyti teleskopinę lazdą. Policijos pareigūnė atminimui paėmė pirštų atspaudus. Vaikai apžiūrėjo policijos automobilius ir pateikė daugybę klausimų apie policininkų darbą. Nepamirštamos akimirkos!

Gobergiškės skyriuje etnokultūros ir finansinio raštingumo pamokose „Derėkis, nes žodis nekainuoja“ lankėsi mokinės Urtės tėtis Nerijus Stankus, kuris dirba kelių policijoje. Vaikams papasakojo apie policininko darbą, vedė viktoriną apie saugų eismą. Rugilės tėtis Paulius Budrys dirba spaustuvėje „ScandBook“, Skandinavijos rinkos pardavimų vadybininku. Labai įdomiai vaikams papasakojo apie spaustuvėje vykstančius darbus, aktyviausiems klausytojams padovanojo po knygelę.

Iš kartos – į kartą

 Po finansinio raštingumo pamokos, žvalgytuvių profesijų pasaulyje mokiniai atsidavė praktikai. Progimnazijoje šurmuliavo Kaziuko mugė, kurioje prekiavo patys pradinukai, išskyrus pirmokus. Jie šiais metais buvo tik pirkėjai. Mugėje kvepėjo gardžiausiais pyragais, meduoliais, kepta duona, o nuo rankdarbių gausos akys raibo. Išradingi, originalūs buvo prekeiviai Kaziuko mugėje. Kai kurie mokiniai atvirai pasakojo, kad Kaziuko mugei ruošiasi iš anksto. „Dar per atostogas pradėjau verti karoliukų apyrankes, kad suspėčiau pasidaryti tiek, kiek noriu“, – sakė viena trečiokė. Mokiniai vieningai tvirtino, kad Kaziuko mugė laukiama šventė.

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII a. pradžią. Svarbiausias pirkinys mugėje – širdelės formos sausainiai pavadinimu „Kaziuko širdis“, puošti piešiniais, vardais ar specialiais ženklais. Kitas tradicinis pirkinys – „barankių“ (trapučių) karoliai. Daugelis taip pat keliauja į mugę įsigyti verbų ir rankų darbo įrankių, naudojamų kasdieninėje buityje.

Agnė Adomaitė

Pakeisti teksto dydį