Meniu Uždaryti

Vaikų ir paauglių skaitybos tyrimas 2021

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas ir IBBY Lietuvos skyrius iki kovo 15 d. inicijuoja „Vaikų ir paauglių skaitybos tyrimą 2021“. Šiame tyrime jau  dalyvavo anglų kalbos mokytojos Stefanijos Piaulokienės 5-7 klasių mokiniai. Tyrėjai siekia geriau suprasti realius vaikų ir jaunimo skaitybos poreikius, vyraujančias skaitybos tendencijas ir vykstančius pokyčius.

Mokiniai, atsakydami į anketos klausimus, tyrėjams padės sužinoti, ką Lietuvos vaikai skaitė praėjusiais metais, kodėl jie skaito būtent tokias knygas, kodėl apskritai skaito ar neskaito, kas paskatina vaikus skaityti, kas turi būti knygoje, kad ji būtų įdomi, ar skaito elektronines knygas ir kokiose veiklose, susijusiose su skaitymu, norėtų dalyvauti. Mokiniai atsakė į klausimą  kas jiems yra skaitymas – ar  galimybė turiningai leisti laiką, ar būdas įgyti žinių, gal laiko švaistymas arba būtinybė, nes liepia suaugusieji.  Respondentai turėjo pasakyti, kaip jie pasirenka knygas skaitymui -pasirenka patys, parenka tėvai ar kiti suaugę arba jie pasitiki draugų rekomendacijomis. Mokinai taip pat turėjo pažymėti kas turi būti knygoje, kad ji būtų įdomi. Buvo pateikti keli pasirinkimai: nuotykiai, gyvūnai, fantastika, magija, tikri įvykiai, juokingi dalykai, detektyvo elementai ar poezija. Tyrėjai paprašė mokinių išrikiuoti  užsiėmimus pagal tai, ką jiems patinka veikti labiausiai (knygos skaitymas, kompiuteriniai žaidimai, filmų / animacinių filmų žiūrėjimas, žaidimas su draugais, naršymas internete). Mokinių klausė ar  jie pasidalija su kažkuo savo mintimis, kai perskaito knygą

Mokslininkai teigia, kad skaitymas suteikia laimės ir gerina gyvenimo kokybę. Taip pat nustatyta, kad reguliariai skaitantys žmonės yra labiau patenkinti gyvenimu, laimingesni ir jaučia savo veiklos prasmę. Apskaičiuota, kad vos šešių minučių skaitymas gali sumažinti streso lygį net iki 60 procentų. Kad ir kokias knygas skaitome, įsitraukimas į siužetą padeda pabėgti nuo kasdienių rūpesčių, įtampos ir pasinerti į fantazijų pasaulį. Tai ne tik būdas prasiblaškyti, bet ir aktyvus vaizduotės įtraukimas.

Pakeisti teksto dydį