Meniu Uždaryti

TARPTAUTINĖ ELEKTRONIKOS ATLIEKŲ DIENA

Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija kartu su partneriais kasmet Lietuvos gyventojams primena, kad turimi gamtos ištekliai senka, todėl būtina juos tausoti: mažinti jų naudojimą ir kuo daugiau atliekų perdirbti.

Spalio 14 d. septintų klasių mokiniai  anglų kalbos pamokų metu  dalyvavo mini diskusijoje apie elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą, jų surinkimo ir perdirbimo būtinybę.

Vaizdo konferencijos metu projektų vadovė Iveta Šmigelskienė pateikė  informaciją apie kasmet apie 20-50 mln. tonų  išmetamų elektronikos atliekų. Išmetamų mobiliųjų telefonų perdirbama tik 8 proc., televizorių – 17 proc., o kompiuterių – 38 proc. Todėl milijonai įrangos patenka į sąvartynus ir kitas netinkamas vietas šalinimui.

Mokinius nustebino du faktai: iki 2025 metų išmetamų ausinukų laidų ilgis bus toks, kad bus galima apjuosti mėnulį tris kartus, o 2030 metais išmetamų elektronikos atliekų kiekis pasaulyje pasieks 74,7  mln. tonų,  ir tai prilygsta 7390 vienetų Eifelio bokštų.

Dar vienas įdomus faktas – 2021 m. Tokijo olimpinių ir paraolimpinių žaidynių medaliai buvo gaminami iš senų mobiliųjų telefonų, fotoaparatų, nešiojamų kompiuterių ir kitų elektronikos atliekų.

Mokiniams buvo paminėta, jog naudota elektros ir elektroninė įranga, garso ir buitinė technika, sodo ir daržo elektriniai įrankiai , žaislai, šviestuvai nebūtinai turi patekti pas atliekų tvarkytojus. Visa tai gali būti panaudota pakartotinai. Jeigu daiktą keičiame ne todėl, kad jis sugedo, o todėl, kad norime turėti modernesnį, tokiu atveju dar veikiantį prietaisą galima padovanoti ar už simbolinį mokestį perduoti kitam. Mokytis keisti neatsakingus vartojimo įpročius į aplinką tausojančius.

Rūšiavimas ir pakartotinis vartojimas – tai pati paprasčiausia veikla, kuria gali užsiimti kiekvienas, norintis prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.

Mokytoja Stefanija Piaulokienė

Pakeisti teksto dydį