Meniu Uždaryti

Švenčiame valstybinės lietuvių kalbos šimtmetį

1922 m. rugpjūčio 1 d. Steigiamojo Seimo priimtoje pirmojoje Lietuvos Valstybės Konstitucijoje pirmą kartą istorijoje lietuvių kalba paskelbta valstybine. Lietuvių kalba tapo  atkurtos valstybės gyvavimo pagrindas. Šiemet švenčiame valstybinės lietuvių kalbos šimtmetį, todėl visoje Lietuvoje šiemet daug įvairių renginių, kurie skirti Lietuvių kalbos dienoms paminėti.

Mūsų progimnazijoje visą savaitę vyko radijo laidelės, skirtos gimtajai kalbai. 6c klasės mokinės Toma ir Odrė laidos metu supažindino visus klausytojus su lietuvių kalbos kilme, archajiškumu, svarba viso pasaulio mokslininkams, tyrinėjantiems indoeuropiečių prokalbę. Merginos priminė ir kitą istoriškai svarbų ir unikalų reiškinį-knygnešių veiklą, jų nuveiktą darbą dėl mūsų kalbos išlikimo. Matas ir Jogailė (8e kl.) papasakojo apie lietuvių kalbos žodyno turtingumą, kalbininkų, ypač J. Jablonskio veiklą, kai kurių lietuviškų žodžių atsiradimo istorijas.

Paskutinė laida buvo skirta tarmėms. Liepa ir Jogailė priminė apie versmę, kuri nuolat maitina mūsų kalbą – be galo skirtingas, turtingas ir gyvuojančias aukštaičių bei žemaičių tarmes. Joms talkino pavaduotoja Lina ir mokytoja Neringa, kurios savo gimtosiomis tarmėmis porino anekdotus. Laidą vedėjai baigė profesoriaus Pabrėžos žodžiais  ,,Mes visi turėtume suprasti, kad ir pasauliui, ir aplinkiniams, o svarbiausia patys sau būsime įdomesni, turtingesni, prasmingesni ir šiltesni ne vienodumu, kurio, kaip žemaičiai patys sako, yra gyva pekla, o savitu skirtingumu. Mums, lietuviams, tas savitas skirtingumas yra gimtoji lietuvių kalba ir tos kalbos labai svarbus ir gyvas šaltinis – mūsų nuostabiosios lietuvių kalbos tarmės. Taigi puoselėkime, palaikykime, saugokime ir naudokime mums labai svarbų kalbos turtą.“

Pakeisti teksto dydį