Meniu Uždaryti

Birutė Grybauskaitė

Gyvenimas skirtas mokyklai, sportui ir krašto istorijai

Birutė Antanina Grybauskaitė (1934 01 26 – 2024 08 02) – ilgametė Gargždų mokytoja, sporto entuziastė, kraštotyrininkė ir mokyklos muziejaus įkūrėja. Tai  buvo žmogus, gyvenęs  dėl mokyklos ir mokinių, palikęs ryškų pėdsaką tiek sporto, tiek kraštotyros srityje.

Jaunystė ir kelias į mokyklą

Gimė Kauno rajone, išgyveno sudėtingą vaikystę – jos šeimą palietė tremtis. Nepaisant to, ji atkakliai siekė mokslo ir,  padedant geriems žmonėms, 1957 m. baigė  tuometinį Kauno kūno kultūros institutą. Gavusi paskyrimą, jauna pedagogė atvyko į Gargždus, įsidarbino tuomet vienintelėje miesto vidurinėje mokykloje. Pradžia nebuvo lengva – miestas atrodė svetimas, o žemaitiška šneka kėlė iššūkių, bet ji greitai prisitaikė ir čia pasiliko visam gyvenimui.

Sporto mokytoja ir auklėtoja

Birutė Grybauskaitė buvo ne tik kūno kultūros mokytoja, bet ir tikra sporto aistruolė. Ji ugdė jaunuosius sportininkus: mokė žaisti  tinklinį, krepšinį, organizavo įvairius žygius ir skatino fizinį aktyvumą. Mokyklos sporto salėje ji praleido beveik penkiasdešimt metų, į gyvenimą išlydėjo penkias abiturientų laidas ir paliko didžiulį būrį sporto mylėtojų  bei aistruolių. Jos treniruojamos mokyklos komandos dažnai pelnydavo prizines vietas, o mergaičių krepšinio komanda 1971 m. netgi tapo respublikinių varžybų nugalėtoja.

Būdama auklėtoja, ji neapsiribojo tik sportu – organizavo keliones po Lietuvą ir užsienį. Su mokiniais lankėsi Maskvoje, Leningrade, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, o Lietuvoje daugiausia dėmesio skyrė žygiams gamtoje. Mokytoja mėgavosi  valčių turizmu, todėl dažnai su   mokiniais lankydavosi Palūšėje, Ignalinos rajone. Ji buvo griežta, bet teisinga auklėtoja – rūpinosi ne tik mokinių akademiniais pasiekimais, bet ir jų elgesiu bei moralinėmis vertybėmis ir mokiniai ją  gerbė  ir mylėjo.

 

Kraštotyra ir mokyklos muziejus

Kūno kultūros mokytoja Birutė Grybauskaitė kraštotyra susidomėjo dar jaunystėje. Prieš daugelį metų ji perėmė  sukauptą medžiagą iš  vyresnės  kolegės mokytojos Sofijos Lamanauskienės.  2007 m. ėmėsi naujos misijos – įkūrė Gargždų „Minijos“  vidurinės  mokyklos muziejų. Ji rinko ir susistemino  mokyklos istoriją, surašė buvusių mokytojų pavardes, kaupė spaudos straipsnius, nuotraukas ir svarbiausius dokumentus. Jos dėka muziejus tapo vieta, kur galima rasti ne tik mokyklos, bet ir Gargždų miesto istorijos fragmentų.

Ji pati teigė, kad kraštotyra  jos gyvenime buvo labai svarbi, nes padėjo išsaugoti ateities kartoms praeitį. Vienas didžiausių jos pasiekimų šioje srityje – suorganizuota krašto ekspedicija, kurios metu buvo  surinkta medžiaga apie Gargžduose gyvenusius žydus. Už šį darbą  ji  pelnė prizą ir galimybę keliauti į Saremo salą. Pedagogė aktyviai dirbo su mokyklos bendruomene, skatino mokinius domėtis krašto istorija ir dalyvauti kraštotyriniuose projektuose.

Paskutiniai metai ir palikimas

Sulaukusi garbingo amžiaus, Birutė Grybauskaitė išliko aktyvi – noriai dalyvaudavo susitikimuose su   buvusiais mokiniais, organizavo įvairius renginius, o savo garbingą  jubiliejų sutiko  su tinklinio kamuoliu rankose. 90 – ojo jubiliejaus proga  ji išsakė savo tvirtą valią ir norus, o visa, ką dalino kitiems – meilę, rūpestį, dėmesį –  ji susigrąžino.

2024 m. rugpjūčio 2 d., eidama 91-uosius metus, ji iškeliavo anapilin, palikdama neįkainojamą palikimą savo mokiniams, kolegoms ir visai Gargždų bendruomenei. Birutė Grybauskaitė buvo ne tik mokytoja, bet ir gyvenimo mokytoja – lydėjusi mokinius ne tik sporto aikštelėse, bet ir jų gyvenimo kelyje.

Tekstą sudarė istorijos mokytoja Jūratė Grimalienė

Šaltiniai:

https://gargzdai.lt/birute-grybauskaite-visko-papasakoti-neimanoma-reikia-patirti/

https://klaipeda.diena.lt/dienrastis/draugai/istikimybe-123159

https://gargzdai.lt/iniciatyvos-446/

https://www.facebook.com/laikrastisbanga1/photos/netektis-birut%C4%97-antanina-grybauskait%C4%97-1934-01-26-2024-08-022024-m-rugpj%C5%AB%C4%8Dio-2-d-/914504260716590/

Skip to content